ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

W coroczny kalendarz uroczystości w naszej szkole jest wpisany apel z okazji Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Ten dzień jest wspaniałą okazją, by uzmysłowić rolę i znaczenie takich słów jak Ojczyzna i Patriotyzm.

28 kwietnia uczniowie klasy II Gimnazjum przybliżyli nam znaczenie tego wydarzenia. Przypomnieli tło historyczne wydarzeń z 3 maja 1791r. i wyjaśnili, dlaczego jest to nadal tak ważny dzień dla Polski. W uroczystości brał udział poczet sztandarowy naszej szkoły. Nie zabrakło biało – czerwonej flagi państwowej, hymnu, daty 3 Maja 1791 roku oraz nazwisk Stanisława Staszica, Hugo Kołłątaja, Ignacego Potockiego i Stanisława Małachowskiego.
Podczas akademii oddano także hołd ofiarom mordu katyńskiego, kiedy to wiosną 1940 roku rozstrzelanych zostało ponad 21 tysięcy obywateli polskich, w tym ponad 10 tysięcy oficerów Wojska Polskiego i policji, na mocy decyzji władz Związku Radzieckiego.

Opracowała: p. K. Kondrat-Kielar

UPOWSZECHNIANIE CZYTELNICTWA, ROZWIJANIE KOMPETENCJI CZYTELNICZYCH WŚRÓD DZIECI I MŁODZIEŻY

 

Jednym z kierunków realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2016/2017 jest „Upowszechnianie czytelnictwa, rozwijanie kompetencji czytelniczych wśród dzieci i młodzieży”

W bieżącym roku szkolnym w bibliotece  odbywały się  zajęcia obejmujące, m.in. następujące zagadnienia:

Dla uczniów klas drugich i trzecich edukacji wczesnoszkolnej:

„Lektury dla najmłodszych” – jakie książki znajdujące się w bibliotece szkolnej warto czytać? – wraz z wystawą i prezentacją znanych książek dla najmłodszych.

„Ja jestem książka” – zalety książki na podstawie wiersza Tadeusza Kubiaka (przygotowanie do konkursu plastycznego).

Dla uczniów II etapu kształcenia:

„Dlaczego warto czytać?” – kilka istotnych faktów do przemyślenia.

 „Bibliovital, czyli dlaczego warto czytać?...”  

„”Zalety książki”  –  przygotowanie do konkursu plastycznego.

Dla uczniów III etapu edukacji:

„Książki mistrzów pędzla” – złote myśli o książkach ilustrowane obrazami znanych malarzy z motywem książki.

„Dlaczego warto czytać?” – kilka istotnych faktów do przemyślenia.

„Zalety książki”  –  przygotowanie do konkursu plastycznego.

Podczas zebrania z rodzicami przedstawiono prezentację wraz z prelekcją na temat: „Wpływ czytania na rozwój dzieci i młodzieży, czyli dlaczego warto czytać? Każdy z rodziców uczniów edukacji wczesnoszkolnej otrzymał specjalny list do rodziców, w którym podano kilkanaście powodów dla których warto czytać najmłodszym.

Przy współpracy nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej oraz nauczyciela plastyki bibliotekarze zorganizowali konkurs plastyczny na temat: „Ilustracja do ulubionej książki”. Wystawę wszystkich prac konkursowych zorganizowano w bibliotece szkolnej. W chwili obecnej odbywa się głosowanie na wyłonienie najlepszych prac w poszczególnych etapach kształcenia. Ogłoszenie wyników odbędzie się w maju.

Opracował: p. J. Ambicki

 

ROCZNICA ŚMIERCI JANA PAWŁA II

    2 kwietnia 2017 roku minęło 12 lat od śmierci naszego Wielkiego Rodaka, świętego patrona naszej szkoły – Jana Pawła II. Uczniowie klasy piątej szkoły podstawowej, pod kierownictwem wychowawczyni p. Ewy Ambickiej-Rudy i p. Lesława Pyrcaka,  przypomnieli atmosferę tamtego dnia w krótkim montażu słowno - muzycznym. Delegacja uczniów złożyła kwiaty i zapaliła znicze pod pomnikiem Jana Pawła II.
Opracowała: p. Ewa Ambicka-Rudy LEKCJA W TEATRZE

 Znalezione obrazy dla zapytania Międzynarodowy dzień teatru27 marca obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Teatru. Święto ustanowione w 1961 roku z inicjatywy Międzynarodowego Instytutu Teatralnego na pamiątkę inauguracji   w Paryżu 27 marca 1957 roku Teatru Narodow – festiwalu, na którym spotkały się zespoły  z krajów Europy Wschodniej i Zachodniej.    

   W ramach kształcenia literackiego i kulturowego uczniowie II etapu kształcenia wraz    z opiekunami: panią Ewą Ambicką – Rudy oraz panami – Andrzejem Zagórskimim i Jerzym Ambickim udali się do Sanockiego Domu Kultury na spektakl teatralny przygotowany przez Teatr Współczesny w Krakowie pt. „Dynastia Miziołków”.                                                                     

   Spektakl w dużej mierze zachowuje formę pamiętnika i porusza istotne treści, wynikające ze szkolnego programu profilaktyki. We fragmentach adaptacji scenicznej powieści Joanny Olech przedstawione zostały tematy m. in. radzenia sobie ze stresem, umiejętności rozwiązywania konfliktów, nawiązywania kontaktów interpersonalnych czy wyrażania sprzeciwu wobec nacisku otoczenia. Sztuka poruszała również problemy i trudności związane z wiekiem dojrzewania. Przede wszystkim jednak była to ogromna dawka dobrego humoru, w której aktorzy „z przymrużeniem oka” ukazują świat dziecięcego postrzegania.

 Opracował: p. J. Ambicki

POWITANIE WIOSNY

"Marzanno, Marzanno, ty zimowa panno, 

my ciebie żegnamy, bo wiosnę witamy!"

http://pprzeclaw.edupage.org/files/marzanna.gif

Pierwszy dzień wiosny to dzień, na który czeka z niecierpliwością wielu z nas. Wszyscy jesteśmy zmęczeni długą zimą i wyczekujemy pory roku, która wiąże się z budzeniem się do życia przyrody, coraz cieplejszymi i dłuższymi dniami. Dlatego wesołym korowodem uczniowie edukacji wczesnoszkolnej i oddziałów przedszkolnych wraz z nauczycielami, wyruszyli nad rzekę, aby poprzez spalenie Marzanny symbolicznie przywitać wiosnę i pożegnać zimę.

Opracowała: p. A. Rabicka

 

Dodatkowe informacje