WYCIECZKA DO "KARPACKIEJ TROI"

   W dniu 24 maja 2016 r. grupa uczniów z klas: III, IV, V i VI szkoły podstawowej,  pod opieką p. Ewy Ambickiej-Rudy i p. Andrzeja Zagórskiego, uczestniczyła w wycieczce do Skansenu Archeologicznego „Karpacka Troja” w Trzcinicy k. Jasła. Biorąc udział w warsztatach edukacyjnych :„Mały wojownik” i „Łucznictwo” nie tylko aktywnie spędzono czas, lecz również poznawano sposób życia ludzi w osadach obronnych wczesnego średniowiecza.
Opracowała: p. E. Ambicka-Rudy 

PASOWANIE NA CZYTELNIKA

 

Znalezione obrazy dla zapytania KSIĄZKAKsiążki  z naszej biblioteki  odkryją przed Tobą

nieznany świat tajemnic, przygód i dalekich podróży.

Niech ten świat rozwija Twoją

wyobraźnię, ciekawość  i umiejętności.

 

Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie najmłodszych uczniów do grona czytelników biblioteki szkolnej. W dniu 04.05.2016r. uczniowie klas Ia i Ib naszej szkoły zostali uroczyście przyjęci w poczet czytelników Biblioteki Szkolnej. Gościem spotkania była pani dyrektor Elżbieta Jurkiewicz, która w swoim wystąpieniu zachęcała pierwszoklasistów do czytania. Z częścią artystyczną wystąpili uczniowie klasy I gimnazjum. Przypomnieli dzieciom zasady obowiązujące w bibliotece, przeprowadzili konkursy sprawdzające wiedzę uczniów na tematy biblioteczne. Pierwszoklasiści odgadywali także bajkowe zagadki, które sprawdziły ich znajomość bohaterów baśni i bajek. Odgadywały autorów książek oraz ich bohaterów. Po „sprawdzianie” pierwszaki złożyli przyrzeczenie i zostali pasowani na czytelników największą książką z biblioteki szkolnej. Nasi nowi czytelnicy otrzymali zakładki do książki oraz pięknie wydrukowane „Prośby książki”, które będą im przypominały o tym uroczystym wydarzeniu. Spotkanie przebiegło w miłej i przyjaznej atmosferze.

Opracowała: p. M. Ambicka

RODZICU!

„Bez względu na to, ile masz zajęć drogi rodzicu, najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla przyszłości swego dziecka, oprócz okazywania miłości przez przytulanie, jest codzienne głośne czytanie oraz radykalne ograniczenie telewizji, komputera
i Internetu”.

10 powodów dla których warto czytać dziecku książki

 1. Czytanie książek zacieśnia więź uczuciową między rodzicami, a dzieckiem. Dziecko wsłuchane jest w głos rodzica, a bliski kontakt daje poczucie bezpieczeństwa.
 2. Książki rozwijają wyobraźnię dziecka.
 3. Słuchanie czytanych książek rozwija inteligencję dziecka, wzbogaca słownictwo, uczy ładnego budowania zdań i zachęca do samodzielnej nauki i czytania.
 4. Książki wychowują.
 5. Książki wyrabiają wrażliwość. Niejedna książka poruszy nasze serca.
 6. Słuchanie książek odpręża i pozwala przyjemnie spędzić czas.
 7. Książki rozwijają pasje u dzieci.
 8. Czytanie książek przekazuje nam wiele informacji o dziecku.
 9. Książki porządkują dziecięcy świat. Dzięki bajkowym postaciom dziecku łatwiej jest zrozumieć codzienne sprawy.
 10. Książki podpowiadają, jak porozumieć się z rówieśnikami i rodzeństwem.

 

Pamiętajmy zawsze o tych zaletach. Zapraszamy do odwiedzenia kącika czytelniczego na stronie Cała Polska Czyta Dzieciom, gdzie Państwo znajdziecie pozycje książkowe polecane do czytania.

Dzieci, którym czytamy, są mądrzejsze, znacznie bardziej odporne na toksyny współczesnej kultury i znacznie lepiej poradzą sobie w życiu. Dlatego czytajmy dziecku! Codziennie!

 

WYPRAWA DO ZAKOPANEGO

   Uczniowie klas: VI, I Gim.  i jeden piątoklasista – w dniach 5-6. 05. 2016r. pod opieką p. A. Kawskiej, p. M. Terrier i p. W. Sternika (pilota  i przewodnika) udali się do Zakopanego w celu poznania środowiska geograficznego, historycznego i kulturowego tego zakątka naszego kraju.

   W 1 dzień po przyjeździe do Zakopanego pod Wielką Krokiew wyruszyliśmy  do centrum miasta. Spacerowaliśmy po Krupówkach, potem zwiedzaliśmy Cmentarz Zasłużonych   na Pęksowym Brzysku oraz znajdujący się na nim barokowy drewniany Góralski Kościół. W godzinach popołudniowych  wyjechaliśmy kolejką linowo-terenową na Gubałówkę gdzie spędziliśmy trochę czasu napawając się pięknymi widokami Tatr wyłaniających się z mgieł. Następnie przeszliśmy pieszo do Butorowskiego Wierchu i zjechaliśmy kolejką krzesełkową w dół. 
Następnie: przejazd do kwatery prywatnej, obiadokolacja, nocleg i długie nocne rozmowy  w pokojach  „pod Tatrami”. 
   2 dzień rozpoczęliśmy od  śniadania i udaliśmy się  na trwającą 8 godzin  wędrówkę przepiękną Doliną Kościeliska do Jaskini Mroźnej. 
Wejście do niej znajduje się na wysokości 1100 m n.p.m., a otwór wyjściowy na wysokości 1112 m n.p.m. Całkowita długość  wynosi 773 m. Jaskinia swoją nazwę zawdzięcza panującej wewnątrz stałej, niskiej temperaturze (6 stopni w skali Celsjusza), powiewom zimnego powietrza, a także białym naciekom na ścianach do złudzenia przypominających szron. 
 W drogę powrotną do Pobiedna wyruszyliśmy ok. godz.17. Długo towarzyszyły nam widoki Tatr z ośnieżonymi szczytami. W domu byliśmy o godzinie 21.

 Opracowała: p. A. Kawska 

ŚWIĘTA MAJOWE

    29 kwietnia w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji ,,świąt majowych”  tj.
1 maja – Święto Pracy, 2 maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej i Dzień Polonii i Polaków za granicą, 3 maja – rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 Maja z 1791r., a także rocznica zakończenia II wojny światowej w Europie. Montaż słowno-muzyczny przygotowali uczniowie klasy V szkoły podstawowej.
Opracowała: p. D.Mazur

CO DALEJ GIMNAZJALISTO?

               Uczniowie klasy III gimnazjum wkraczają już w ostatni etap nauki w naszej szkole. Zaczynają „myśleć” o wyborze dalszego kierunku kształcenia. W  ostatnich tygodniach odbyli  szereg spotkań  z przedstawicielami szkół ponadgimnazjalnych. Były to spotkania z nauczycielami i starszymi kolegami z:

 • Zespołu Szkół nr 1 im. Karola Adamieckiego w Sanoku,
 • Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Iwoniczu Zdroju,
 • Zespołu Szkół nr 2 im. Grzegorza z Sanoka.

            Ponadto uczniowie wraz z pedagogiem szkoły i wychowawcą klasy uczestniczyli w „Dniach Otwartych Szkoły” w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Nowosielcach i w II Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej – Curie w Sanoku. Wzięli również udział w  Giełdzie Szkół Ponadgimnazjalnych organizowanej przez Poradnię Psychologiczno – Pedagogiczną w Sanoku.

Podczas w/w spotkań nasi koledzy zapoznali się z ofertą edukacyjną szkół obowiązującą w roku szkolnym 2016/2017 oraz otrzymali wiele materiałów informacyjnych przydatnych przy wyborze odpowiedniej szkoły i odpowiedniego kierunku kształcenia.

W dniach 18 – 20 kwietnia nasi koledzy przystąpili do egzaminu gimnazjalnego i rozwiązywali arkusze egzaminacyjne z historii i wiedzy o społeczeństwie, języka polskiego, przedmiotów przyrodniczych, matematyki oraz z języka angielskiego i niemieckiego. Teraz oczekują na wyniki, które OKE w Krakowie ogłosi 17 czerwca.

 

Uczniowie klasy III wraz z wychowawcą klasy tuż po zakończeniu egzaminu z języka obcego.

Opracował: p. J. Ambicki

 

                                         

Dodatkowe informacje