COŚ DLA CIAŁA

W dniu 27 listopada uczniowie kl. 2 i 3 gimnazjum pod opieką nauczycieli wyjechali na wycieczkę do rzeszowskiego Fly Parku. Młodzież   aktywnie spędziła czas a dobra zabawa, usmiech na twarzy i pozytywna energia nie opuściły nikogo nawet na sekundę.
Opracował: SU

„HISTORIA, TRADYCJE, OBYCZAJE…” - ZBLIŻAJĄ SIĘ ŚWIĘTA BOŻEGO NARODZENIA

   5 grudnia uczniowie klasy IVa i IVb wraz z wychowawcami – panami: Jerzym Ambickim i Lesławem Pyrcakiem udali się do Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, gdzie uczestniczyli w lekcjach muzealnych o następującej tematyce:
Niezwykły czas Bożego Narodzenia.
Pająki, jeżyki, pawie oczka. Ozdoby dawnej choinki.
Podczas zajęć uczniowie zapoznali się ze zwyczajami świątecznymi mieszkańców wsi i miasteczek naszego regionu. Przekonali się między innymi czy potraw wigilijnych musi być dwanaście i jakie to były potrawy, dowiedzieli się skąd pochodzi zwyczaj pozostawiania dodatkowego nakrycia przy wigilijnym stole. Mieli możliwość obejrzenia wystroju świątecznego dawnej chaty, zapoznali się w jaki sposób gospodynie przygotowywały świąteczne pokarmy oraz w jaki sposób je podawano do wigilijnego stołu.
W drugiej części zajęć uczniowie przekonali się jak niewiele trzeba, żeby z niepotrzebnych skrawków papieru, bądź kawałków słomy wykonać wyjątkowe dekoracje świąteczne. Prowadząca zajęcia zaprezentowała wiele różnych ozdób, które nasi dziadkowie samodzielnie wykonywali i przyozdabiali nimi choinki. Uczniowie w zajęciach warsztatowych pod kierunkiem prowadzącej zajęcia samodzielnie wykonywali różne ozdoby choinkowe.
Były to bardzo ciekawe zajęcia, podczas których uczniowie poznali historię, tradycje, zwyczaje i obyczaje ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA naszych dziadków i rodziców

Materiał opracowali:p. Lesław Pyrcak i p. Jerzy Ambicki

PIERNIKI PIERNICZKI

Znalezione obrazy dla zapytania pierniczki   W dniu 27 listopada 2017 r. uczniowie klasy szóstej pod opieką p. Ewy Ambickiej-Rudy i p. Lesława Pyrcaka uczestniczyli w wycieczce do Muzeum Kultury Szlacheckiej w Kopytowej k. Krosna. Po wysłuchaniu historii wyrobu i wypieku pierników w naszym regionie, młodzież własnoręcznie wykonała bożonarodzeniowe  ozdoby piernikowe. Każdy mógł wykazać się pomysłowością i  inwencją twórczą. Następnie uczniowie zwiedzili muzeum, mogąc poczuć atmosferę folwarku wiejskiego. Nabyli również pamiątki wykonane z ekologicznych materiałów.
Opracowała: p. E. Ambicka- Rudy

ZABAWA ANDRZEJKOWA

Dnia 16 listopada 2017 roku w naszej szkole miała miejsce dyskoteka andrzejkowa dla klasy III i II gimnazjum,  jak również 6 i 7 klasy szkoły podstawowej. Aby tradycji stało się zadość klasa III przygotowała dla 7 otrzęsiny. Uczniowie podjęli się ryzyka i brawurowo wykonywali zadania. Zabawie towarzyszyły niezwykłe emocje i humor. Zaraz po tym wszyscy świetnie się bawili w rytm muzyki. Zabawie i tańcom nie było końca.
 Opracował Szkolny Samorząd Uczniowski

AKCJA ZNICZ

 Końcem października Szkolny Wolontariat wraz p. Mariolą Babiarz zorganizował ,,AKCJĘ ZNICZ'', mającą na celu uprzątnięcie i przyozdobienie zapomnianych grobów. W akcji wzięła udział cała szkoła. Uczniowie począwszy od klasy 1 szkoły podstawowej do III gimnazjum przynieśli do szkoły znicze, zebrano ponad 100 sztuk. Szkolny Wolontariat przygotował wieńce i pojechał na cmentarz w Dydyńcach, gdzie uporządkował groby zasłużonych, księży, fundatorów Kościoła i groby zapomniane. Symbolicznie zapalono zebrane znicze. Tą akcją daliśmy przykład bezinteresownej dbałości o groby, zwłaszcza w dniu zmarłych. Dziękujemy osobom, które wsparły akcję.
Opracował Szkolny Wolontariat

Dodatkowe informacje