ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA

W dniu 6 października zajęcia w klasach IIb i Ib odbyły się w niecodziennej scenerii. Uczniowie wraz z wychowawczyniami udali się na pieszą wycieczkę do Markowiec, gdzie odbyło się Święto Pieczonego Ziemniaka. Podczas wspólnych zmagań sportowych i wesołych zabaw dzieci różnych grup wiekowych mogły się lepiej poznawać. W czasie pieczenia ziemniaków uczniowie poszerzali wiedzę na temat historii ziemniaka, jego cech, przeznaczenia oraz tradycji związanych z wykopkami. Impreza nie odbyłaby się gdyby nie duże zaangażowanie rodziców dzieci z Markowiec w jej organizację. Dzięki nim, dzieci mogły skosztować pieczonych w ognisku ziemniaków oraz kiełbasek. 

To była ciekawa lekcja przyrody. Humory i pogoda dopisywała, więc zabawa była znakomita. 

Opracowała: p. M. NitkaWĘDRÓWKA SZLAKIEM POŁONINY WETLIŃSKIEJ

     Dnia 6.10.2015 r. 45-osobowa grupa uczniów klas V i I gimnazjum pod opieką nauczycieli p. D. Mazur, p. K. Rachwał, p. W. Przyboś i p. A. Zagórskiego udała się na wycieczkę  w Bieszczady.  Z przewodnikiem na czele wyruszyliśmy zwiedzać uroczy zakątek naszego kraju.Wielką Bieszczadzką Pętlą grupa dotarła do Przełęczy Wyżnej. Z Przełęczy Wyżnej szlakiem żółtym wyruszyliśmy na Połoninę Wetlińską. Szlak żółty początkowo łagodny stawał się coraz bardziej stromy. Po 1,5 godziny marszu wyszliśmy na połoninę – cel naszej wędrówki. Tam zatrzymaliśmy się przy najwyżej położonym bieszczadzkim schronisku Chatka Puchatka. Ze schroniska grupa udała się grzbietem Połoniny Wetlińskiej do Przełęczy Orłowicza.  Wędrując szlakiem młodzież podziwiała uroki bieszczadzkiej przyrody i piękno krajobrazu. Od Przełęczy Orłowicza zeszliśmy do Wetliny. Cała wędrówka trwała 6 godzin. Uczniowie zmęczeni i zadowoleni wrócili do domu.

Opracowała: p. D. Mazur


 

ZWIEDZAMY SKANSEN

Dnia 23 września uczniowie klas IIa i III wraz z swoimi wychowawcami uczestniczyli w wycieczce do Skansenu w Sanoku. Tam dzieci brały udział w lekcji muzealnej ’'Od ziarenka do bochenka chleba'' oraz zwiedzały wszystkie obiekty tego miejsca.

Pod okiem przewodnika uczniowie mieli okazję poznać poszczególne etapy powstawania chleba, począwszy od wysiewu ziarna, poprzez omłoty, mielenie na żarnach i wypiek w piecu. Dodatkową atrakcją była próba młócenia zboża przy pomocy cepów, wykonywania ze słomy powróseł oraz tzw. kiczek służących na poszycie dachu. Każdy uczeń mógł doświadczyć mielenia na żarnach i sam sprawdzić jak trudną pracę wykonywali chłopi. Mógł również zaobserwować jak były zbudowane urządzenia służące do wykonywania różnych codziennych czynności. Obserwując wszystkie obiekty w których znajdowała się szkoła, kuźnia, poczta, piekarnia, fryzjer, cerkiew, kurna chata i dwór szlachecki uczniowie poznawali warunki życia ludzi w tamtych odległych czasach oraz zauważali różnice jakie występowały w poszczególnych klasach społecznych XVII-XX wieku.

Opracowała: p. D. Urban

 

Very important persons - ice hockey players in Pobiedno!!!

23 września 2015r w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Pobiednie odbyło się spotkanie przedstawicieli drużyny hokeja na lodzie STS  Ciarko PBS Bank KH Sanok z uczniami naszej szkoły. Swoją obecnością zaszczycili nas: Robert Kostecki -  Polska, Joni Tuominen -  Finlandia, Mike Danton - Kanada, Joni Puurula - Finlandia, Benjamin Breault -  Kanada, Travis Ouellette -  Kanada.Goście zjawili się ok. godz. 13:00 i zostali gorąco powitani przez panią dyrektor Elżbietę Jurkiewicz. Po zaprezentowaniu swojej osoby przez poszczególnych zawodników, Robert Kostecki opowiedział o klubie, przybliżył tryb życia zawodowych sportowców,  mówił o bezpieczeństwie na meczach ligi hokejowej, zachęcał do uprawiania sportu. Zawodnicy odpowiadali na pytania zadawane przez uczniów. Mówili o początkach swojej kariery, sukcesach i o tym kto rozbudził w nich pasję do gry w hokeja. Następnie goście zaprezentowali strój hokeisty (modelem był Kuba – pasjonat hokeja i Piotrek). Hokeiści mile zaskoczyli młodzież, rozdając nie tylko autografy, ale również swoje zdjęcia, czapki, mini koszulki i smycze na których składali swoje autografy, pozowali do zdjęć.  Najciekawszym i najbardziej oczekiwanym przez młodzież elementem spotkania okazał się wspólny mecz unihokeja: uczniowie (chłopcy i dziewczynki) kontra hokeiści STS Sanok. Nasi uczniowie z wielką determinacją starali się pokazać z jak najlepszej strony, strzelając dwa gole, ale przeciwnicy wyrównali. Końcowy wynik meczu ogłoszony przez „sędziego” Dariusza Fila to remis 4:4. Na koniec wręczyliśmy hokeistom podziękowanie i słodki upominek.Spotkanie okazało się bardzo ciekawe i emocjonujące. Uczniowie byli zafascynowani możliwością bezpośredniego kontaktu ze swoimi idolami. To wydarzenie pozostanie na długo  w pamięci naszej młodzieży. Wizytę tę zorganizowała p. M. Ambicka.

Zapraszamy do galerii, gdzie można będzie obejrzeć zdjęcia ze spotkania.

Opracowała: p. M. Ambicka


NOWY ROK SZKOLNY 2015/2016 ROZPOCZĘTY

 Znalezione obrazy dla zapytania nowy rok szkolny W dniu 1 września 2015 r. uroczyście rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2015/2016.

 O godz. 9.00 spotkaliśmy się na mszy świętej w kościele parafialnym w Dudyńcach. Następnie wzięliśmy udział w akademii, na której Pani dyrektor Elżbieta Jurkiewicz  powitała gości, nauczycieli, pracowników szkoły,  rodziców i uczniów. Koleżanki i koledzy wspomnieli wojenny wrzesień 1939 roku. Nasi młodsi koledzy pożegnali wakacje wierszem i piosenką. Po zakończeniu akademii wszyscy uczniowie udali się na spotkanie z wychowawcami.

Opracowała: p. Ewa Ambicka Rudy

Dodatkowe informacje